Test Cases - definitii

Definitii, documente, template-uri

Test Cases - definitii

Postby SQA » Wed Jan 23, 2008 10:51 am

Ce este un test case?

Va propun urmatoarele definitii:

IEEE Standard 610 (1990)
“(1) A set of test inputs, execution conditions, and expected results developed for a particular objective, such as to exercise a particular program path or to verify compliance with a specific requirement.
“(2) (IEEE Std 829-1983) Documentation specifying inputs, predicted results, and a set of execution conditions for a test item.”

Ron Patton (2001)
“Test cases are the specific inputs that you’ll try and the procedures that you’ll follow when you test the software.”

Boris Beizer (1995)
“A sequence of one or more subtests executed as a sequence because the outcome and/or final state of one subtest is the input and/or initial state of the next. The word ‘test’ is used to include subtests, tests proper, and test suites.

Bob Binder (1999)
“A test case specifies the pretest state of the IUT and its environment, the test inputs or conditions, and the expected result. The expected result specifies what the IUT should produce from the test inputs. This specification includes messages generated by the IUT, exceptions, returned values, and resultant state of the IUT and its environment. Test cases may also specify initial and resulting conditions for other objects that constitute the IUT and its environment.”
Totul despre testarea software - http://www.testing-software.ro
SQA

Re: Test Cases - definitii

Postby anamaria » Wed Oct 29, 2008 6:45 pm

Buna ,

Am si eu o intrebare , si sper ca poate cineva sa ma lamuresca:)
Exista o anumita Methodologie de creare a Test Case-urilor? sau mai bine zis, cum poate fi siguri ca test case-ul creat de noi , acopera o cat mai mare parte din functionalitatile/ flow-urile importante?

multumesc mult :)

felicitari , pentru forum :)
anamaria

Postby SQA » Thu Oct 30, 2008 9:29 am

Buna Anamaria,

La intrebarea legata de test cases as putea sa raspund in multe feluri dar voi incerca sa iti dau cateva sugestii care sa te ajute:

1. citeste articolul What Is a Good Test Case? Cem Kaner http://www.kaner.com/pdfs/GoodTest.pdf
2. citeste capitolul referitor la 4. Test design techniques in ISTQB Syllabus Foundation http://www.istqb.org/downloads/syllabi/SyllabusFoundation.pdf
3. Copeland, L. (2004) A Practitioner’s Guide to Software Test Design, Artech House: Norwood, MA
4. Beizer, B. (1990) Software Testing Techniques (2nd edition), Van Nostrand Reinhold: Boston

Pentru ajutor iti atasez un document unde ai o exemplificare clara a modului in care poti construi test cases plecand de la un use case.
GeneratingTestCasesFromUseCasesJune01.pdf
(156.46 KiB) Downloaded 1160 times

Sper sa te ajute. :)
SQA

Postby anamaria » Fri Nov 07, 2008 7:17 pm

Hei,

Mersi mult pentru raspuns.Mi-au fost de mare ajutor documentele :)
Am mai gasit si alte documnete , de la Cem kanner , ff bune.
As indrazni , sa iti mai cer un sfat , am vazut ca esti ff documnetat in domeniu...banuesc ca ai ceva ani de experienta in domneniu..
Sa trec la Subiect :)
Am de realizat un document: Software Testing Methodology - problema pe acre o am , ar fi ca nu stiu exact cum sa structurez(pe capitole) acest document .

Am gasit in diverse materiale de pe net , termeni utilizati :
Testing Techniques: Exploratory testing ;Rapid Software Testing;Black Box testing
Insa..Black Box testing apare prezentat si ca Methodology...V&V LIFE CYCLE METHODOLOGIES ; White Box ... sunt putin confuza .
Please help , :) , sunt la inceput , in acest domeniu, si vrea sa ma documentez:)

Multumesc mult, pentru ajutor :)
anamaria

Postby SQA » Sat Nov 08, 2008 10:20 am

Intrebarea ta e destul de generala. Pentru a putea sa te ajut, as avea nevoia sa-mi spui mai clar pentru ce anume trebuie sa construiesti acest document?
1. e vorba de un document general de Software Testing Methodology?
2. e vorba de un document specific pentru un proiect la care lucrezi?
3. daca e pentru un proiect spune-mi in cateva cuvinte despre ce tip de aplicatie e vorba

Banuiesc ca trebuie sa alegi o metodologie de testare pentru un proiect anume ...si atunci particularitatea proiectului iti va spune exact ce anume trebuie sa alegi din metodologiile existente.
Intre timp voi cauta un template care sa te ajute.

week-end placut :)
SQA

Postby anamaria » Sat Nov 08, 2008 12:02 pm

Hei :) ,

Ai pus ff bine , problema, intr-adevar nu m-am exprimat ff bine..
Pentru inceput trebuie sa sa fac un set de documente General View pentru testarea manuala-nu pentru un anumit proiect :
1) Software Testing Methodology
2) Software Testing Process
3) Key QA Documents( Test plan/ Test Strategy /Test Case /Test Results ... )

Asta ar fi cam primul pas , set de documente de mai sus -sa poata fi aplicat de toate echipele QA , din firma ,
al doilea pas ar fi strict pentru proiectul la care lucrez , sa aleg metododa de testare/ documetele necesare ..., care ar fi cea mai eficienta...
E foarte complex acest Task al meu...:d , nu vreau sa dau gres , ajutorul unui senior , este bine venit mereu :)

Mersi mult :) , si weekend placut
anamaria

Return to Test Cases